زندگی با طعم جوجهاگر می خواهید طعم زندگی خود را عوض کنید و اسانس جوجه به آن بزنید، مراقب باشید که زن و شوهر هر دو باید با این تغییر موافق باشند. اختلاف در مساله ی فرزنددار شدن از مواردی است که آرامش و صفا و صمیمیت زندگی را به خطر می اندازد و در دراز مدّت باعث از هم گسیختگی زندگی می شود.


انظر این تضع نفسک!  بنگر جانت را کجا قرار می دهی!


با چه ظرافتی و تعبیر زیبا و جامعی، امام صادق علیه السلام، دقت در امر ازدواج و فرزنددار شدن را به ما متذکر می شوند.ضرورت یک انتخاب خوب، نسلی است که قرار است در آینده شکل بگیرد، شما در قبال فرزندان آینده خود مسئول هستید، پس برای آنها پدر و یا مادر خوب، انتخاب کنید.


یکی از عوامل مهمّ طهارت روح، وراثت است. در واقع، فرزند، بسیاری از رفتارها را از پدر و مادر خود نمی آموزد، بلکه به ارث می برد. پس نکات وراثت اخلاقی و جسمی هر دو مورد توجّه هستند.


برخی بزرگان اخلاق و متخصّصان تعلیم و تربیت معتقدند، اعمال و رفتار انسان از 20 سال قبل از انعقاد نطفه، بر نطفه موثر است. لذا لازم است پدر و مادر جوان و حتی جوانان مجرّد برای داشتن فرزندان پاک و نسلی سالم از هم اکنون در فکر رشد و تربیت خود و خانواده ی خود باشند.


اگر می خواهید طعم زندگی خود را عوض کنید و اسانس جوجه به آن بزنید، مراقب باشید که زن و شوهر هر دو باید با این تغییر موافق باشند.اختلاف در مساله ی فرزنددار شدن از مواردی است که آرامش و صفا و صمیمیت زندگی را به خطر می اندازد و در دراز مدّت باعث از هم گسیختگی زندگی می شود.
ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات ویژه زوج های جوان، مقالات متفرقه روانشناسی،
کی وقت ازدواج شما می رسد؟«وقت زن گرفتنت نیست»... «دهانت بوی شیر می دهد»... «تو هنوز الف را از ب تشخیص نمی دهی زن می خواهی چه کار؟»... شده تا به حال این جملات را از اطرافیانتان بشنوید؟

این که با وجود بالا رفتن سنتان یا مشخص شدن وضعیت کار، تحصیل و سربازی شما باز هم اصرار دارند که شما به سن ازدواج نرسیده اید و باید صبر کنید تا پخته شوید؟ همین قضیه درباره دخترها هم وجود دارد و خیلی از والدین خواستگارهای دخترشان را با بهانه کم سن و کم تجربه بودن دختر رد می کنند. در واقع با این جمله ها می خواهند تاکید کنند که تا از نظر عقلی به تکامل نرسید یا به قول قدیمی ها عقل رس نشوید، بهتر است دست نگه دارید. اما تا به حال فکر کرده اید نشانه های عقل رس شدن چیست؟

 


عقل رس شدن یا همان بلوغ عقلی به معنی این است که شما بتوانید بدون وابستگی به دیگران تصمیم گیری صحیحی در موقعیت های مختلف داشته باشید. تصمیم گیری صحیح الزاما آن چیزی نیست که والدین شما فکر می کنند بلکه به معنی منطقی فکر کردن، جلو رفتن بر مبنای واقعیات، توانایی پیش بینی کردن و عبرت گرفتن از گذشته یا اطرافیان است. اما به جز این یک سری علامت های دیگر هم وجود دارد که نشان می دهد یک فرد به بلوغ عقلی رسیده و آمادگی ازدواج دارد:
ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات پیرامون قبل از ازدواج،
حقیقت این است که در دنیایی که اینترنت جای بسیاری از مراودات رسمی یا دوستانه ما را گرفته، این طور قطعی و سختگیرانه نظر دادن درباره آن نتیجه ای جز شکست ندارد. اینترنت هم مقوله ای است که باید درباره آن فکر کنیم و با رعایت تعادل پیش برویم.
هر قدر روابط رو در رو تر، نزدیک تر و خانوادگی تر باشند، شناخت همه جانبه تری به ما می دهند. اما اینترنت هیچ کدام از این مزایا را ندارد در عوض تنها مزیت بزرگی که دارد، وسیع بودن فضای ارتباطی آن است و گزینه های زیادی که برای انتخاب پیش روی شما قرار می دهد


آیا شناخت اینترنتی امکان پذیر است؟


اینترنت و فضای مجازی به خودی خود می تواند محیطی برای آشنایی باشد. درست مثل دانشگاه، اداره، مجالس خانوادگی و... اما آنچه این محیط را با محیط های دیگر متفاوت می کند سطح شناختی است که شما از آن به دست می آورید.


ما بسته به محیط هایی که افراد را در آن می بینیم، شناخت و قضاوت های متفاوتی داریم. مثلا شناختی که شما از همکارتان در محیط کار به دست می آورید بسیار متفاوت از وقتی است که همان همکار را در یک مهمانی خانوادگی ملاقات کنید. بنابراین هر قدر روابط رو در رو تر، نزدیک تر و خانوادگی تر باشند، شناخت همه جانبه تری به ما می دهند.


اما اینترنت هیچ کدام از این مزایا را ندارد در عوض تنها مزیت بزرگی که دارد، وسیع بودن فضای ارتباطی آن است و گزینه های زیادی که برای انتخاب پیش روی شما قرار می دهد.
ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات پیرامون قبل از ازدواج،
عقد کرده مردی منزوی هستید؟گاهی حوصله مرا هم ندارد، دلش می‌خواهد تنها باشد، اما من زن گرفته‌ام تا از تنهایی درآیم. به خودش هم گفته‌ام اگر قرار بود تنها باشی، چرا ازدواج کردی؟ از وقتی یادم می‌آید اهل رفت و آمد بودم. روزی نبود که در خانه باشم، یــا با خـانواده‌ام بیرون بودیم یـا مهمان داشتیم یا با دوستانم به گشت و گـذار بودم. 


همیشه دلم می‌خـواست همسری مانند خـودم داشته باشم تـا همراه و هم‌گام من در جمع باشد، ولی نمی‌دانم چرا به پای عشق در یک نگـــاه سوختم. دلم نمی‌خواهد ناراحتش کنم، اما دیگر از این وضع و بی‌حوصلگی‌هایش خسته شده‌ام ...

ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات ویژه زوج های جوان،
تنبیه کودک، درست یا غلط؟پدر و مادرهای امروزی، کمتر به تنبیه بدنی اعتقاد دارند و بیشتر سعی می کنند تا از روش های جایگزین استفاده کنند. در حالیکه والدین نسل های قبلی، از انواع روش های تنبیه و حتی تنبیه بدنی، در امور تربیتی خود، زیاد استفاده می کردند و حتی برخی از آنان معتقدند که دلیل لوس بودن بچه های امروز این است که والدین، از تنبیه استفاده نمی کنند. به راستی تنبیه خوب است یا بد و اصلا باید به چه صورتی باشد؟


افراد بسیاری به این موضوع باور دارند که سخت گیری کردن و تنبیه کودکان، روشی موثر در تربیت است. البته باید اذعان کرد که تنبیه روشی اثر گذار است که موجب توقف بدرفتاری و کارهای غلط در بچه ها می شود. اما نتیجه بلند مدت این کار چیست؟ بسیاری از ما والدین و مربیان، فریب روش های زودگذر را می خوریم. وقتی نتیجه بلند مدت یک عمل، منفی استباید مراقب آن چیزهایی باشیم که اثرگذار هستند. 


ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات ویژه تربیت فرزند،
مشورت ،بهانه ای زیبامشورت كردن با فرزندان باعث شكل گیری احساس به حساب آمدن آنها در موقعیت های مختلف زندگی می شود و به تدریج فرزندانمان راه و روش فكر كردن و تصمیم گیری را می آموزند.


یكى از شیوه هاى تقویت عزت نفس در كودكان و نوجوانان مشورت كردن با آنهاست .هرگاه شخصى مورد مشورت قرار بگیرد، از اینكه مورد توجه قرار گرفته و شخصیت،نوع تفكر و اندیشه هایش براى دیگران مفید است، احساس فرح و شادى مى كند، البته در موارد بسیارى، ممكن است مشورت كننده از نظرات او بهره و استفاده ننماید، اما همین بها دادن به فرزند ، اثرات بسیار نیکویی در روابط بین والدین و فرزندان خواهد داشت.


وقتی صحبت از مشورت می‌شود، اولین چیزی که به نظر می‌رسد این است که کسی مشکل یا مسئله‌ای دارد و درباره آن با کسی که بیشتر می‌داند، صحبت می‌کند تا مشکلش حل شود. پس در اینجا ، امتیاز اول این است که، فرزند ما احساس عزت نفس می کند و پیش خود می گوید" پس حتما وجود من، فکر من و خواسته من، برای مادر و پدرم اهمیت دارد که نظر من را خواسته اند"
ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات ویژه تربیت فرزند،
وقتی عشق حلال ، گناه می شود!!

علل کم رنگ شدن روابط عاطفی بین همسرانروزهای اول آشنایی برای بسیاری از همسران ، سرشار از لحظات گرم و به یاد ماندنی است. روزهایی که انتظار کشیدن برای باهم بودن بسیارلذت بخش است و زن وشوهر گمان می کنند ، عشقشان هرگز پایان نخواهد گرفت.


 

حرف ها قشنگ است و آرزوها رویایی . هر چقدر هم که منطقی انتخاب کرده باشید باز هم با شروع باهم بودن و محرمیت ، اوج احساسات طرفین روز های شیرینی را می سازد که هرچند با « زیر یک سقف » رفتن کم کم مشکلات و اختلاف نظرها نمایان می شود اما به دلیل جاذبه ی خاصی که همسران برای هم دارند ، این اختلافات تحت الشعاع قرار می گیرد.


 

اگر همسران در کنار داشتن لحظاتی عاشقانه  به فکر نزدیکی بیشتر افکار و روش زندگی شان نباشند ،بعد از مدتی که احساسات و نیازهایشان فروکش کرد ، و جنبه ی منطقی بیشتری گرفت ، مشکلات نمایان تر می شوند.


متاسفانه خیلی از ازدواج ها این سیر را ادامه می دهند و به جایی می رسند که بعد از گذشت سال ها و داشت فرزند یا فرزندان دیگر دو نفر کاملا از هم دور شده و چون دو هم خانه ی کمی آشنا زندگی می کنند.یگر برای دیدن هم انتظار نمی کشند وگاهی از دیدن هم فرار هم می کنند.
ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات ویژه زوج های جوان،
هم زن هم مادرقرن‌هاست مردها گاهی اوقات با زن‌هایی ازدواج می‌کنند که 20، بلکه 30 سال از خودشان کوچک‌ترند و ما هیچ وقت نمی‌پرسیم چرا! آن قدر این مساله عادی به نظر می‌رسد که هیچ کس در پی تحلیل آن نیست اما ازدواج مرد‌ها با زن‌های مسن‌تر اتفاقی است که خیلی وقت‌ها زندگی دو خانواده را تحت الشعاع قرار می‌دهد. اتفاقی که اگرچه رو به ازدیاد است و از سال گذشته تا به حال دو برابر شده است اما نگاه منفی جامعه و مخالفت‌های خانواده‌ها با آن، سدی در برابر این ازدواج‌های غیرمتعارف می‌شود.نظرات کارشناسان را بخوانید:میزان طلاق در این ازدواج‌ها بالاست


دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس در مورد این ازدواج‌ها  می‌گوید: بررسی‌هایی که از سال 1356 انجام شده حاکی از آن است که اینگونه ازدواج‌ها سرانجام درستی نداشته و طلاق در بین این زوج‌ها بیشتر است.


اینگونه ازدواج‌ها در گذشته کمتر از چند سال اخیر بوده و عوامل مختلفی برافزایش این ازدواج‌ها دخیل است. مثلا در اکثر این وصلت‌ها برای پسر مزایای مادی دختر مانند میزان درآمد، داشتن خانه،‌ ماشین و... بیشتر از سایر مزیت‌هاست.


به گفته این جامعه‌شناس حتی در برخی موارد دیده شده که پسرها به دلیل ادامه تحصیل تن به چنین ازدواجی داده‌اند و با رسیدن به تحصیلات عالیه یا به اصطلاح هدف، سرناسازگاری گذاشته و در آخر این ازدواج به طلاق منجر شده است.
ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات پیرامون قبل از ازدواج،
روابط بدون مرزداشتن مرز در روابط  یعنی حد و حدود ارتباط،روشن و مشخص است. البته مرز در روابط  به معنای سخت گیری غیر ضروری و دور شدن از دیگران نیست. بلکه ضمانتی برای موفقیت و سلامتی در ارتباط است تا بتوانیم سالمتر، شادتر و رضایت بخش تر با دیگران ارتباط برقرار کنیم.خط قرمر و مرز در روابط انسانی موجب مشخص شدن حد و حدود می شود و یکی از مهارتهای مهم در روابط بین فردی است و به معنای ایجاد مرز و حریم در روابط است. بسیاری از افراد موفق، مرز در روابط خود را رعایت می کنند. ولی در روابط پرتنش و مشکل ساز کمتر حفظ حریم و روابط  وجود دارد و بسیاری از مشکلاتیکه در روابط انسانی شاهد آن هستیم به دلیل مشخص نبودن مرز روابط است. یعنی گاهی خیلی به دیگران نزدیک یا به اصطلاح قاطی می شویم و یا اینکه از دیگران خیلی فاصله می گیریم و دیواری به دور خود می کشیم.امام علی ( ع ) می فرماید: با دوستان خود آن گونه دوستی کنید که شاید روزی دشمن شما شوند و با دشمنان خود آن گونه عمل کنید که شاید روزی دوست شما شوند.

 ادامه مطلبطبقه بندی: مقالات متفرقه روانشناسی،


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic